PMST 2024 TEST SERIES – MOCK TEST -02

PMST 2024 TEST SERIES - MOCK TEST -02

Welcome to the Pathani Samanta Mathematics Scholarship Test 2024, an exciting opportunity for aspiring mathematicians to showcase their skills and compete for a chance at prestigious scholarships. This annual test is designed to identify and reward exceptional mathematical talent, honoring the legacy of Pathani Samanta, a renowned mathematician. As we embark on this journey, participants will engage in challenging problems, fostering a spirit of intellectual curiosity and problem-solving. Best of luck to all participants as they embark on this mathematical adventure, aiming to unlock doors to a brighter future through the Pathani Samanta Mathematics Scholarship TEST.

/20
19

MATH(PMST-2024)

PMST-2024- Mini Mock-02

1 / 20

ସର୍ବ ବୃହତ ସଂଖ୍ୟାର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ହେବା ଉଚିତ ଯାହା 1267 ଏବଂ 3742 କୁ ବିଭକ୍ତ କରେ ଏବଂ ଉଭୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ 17 ଭାଗଶେଷ ଦିଏ ?

2 / 20

ଦୈନିକ 8 ଘଣ୍ଟା କାମ କରୁଥିବା 10 ଜଣ ପୁରୁଷ 28 ଦିନରେ ଗୋଟିଏ କାମ ଶେଷ କରିପାରିବେ। କେତେ ଦିନରେ, 8 ଜଣ ପୁରୁଷ ଦିନକୁ 5 ଘଣ୍ଟା କାମ କରି ଏବଂ ସେହି କାମର 50% ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବେ?

3 / 20

A 30 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଡିଭାଇଡର୍ ତିଆରି କରିପାରିବ, ଯେତେବେଳେ କେବଳ B ଏହାକୁ 40 ଦିନରେ ଏକତ୍ର କରିପାରିବ ଯଦି ସେମାନେ ଏହାକୁ ଏକାଠି କରନ୍ତି ଏବଂ 7000 ଟଙ୍କା ର ଏକ କିସ୍ତି ପାଇପାରିବେ , B କ'ଣ ପାଇବ?

4 / 20

ଦୁଇଟି ପାଇପ୍ P ଏବଂ Q ଯଥାକ୍ରମେ 7 ଘଣ୍ଟା 30 ମିନିଟ୍ ଏବଂ 9 ଘଣ୍ଟା 30 ମିନିଟ୍ ରେ ଏକ ଟାଙ୍କି ପୂରଣ କରିପାରିବେ। ଟାଙ୍କି ଭରିବା ପାଇଁ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଦୁଇଟି ପାଇପ୍ ଖୋଲାଯାଇଥାଏ । ତେବେ କେତେ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଖାଲି ଟାଙ୍କି ପୂରଣ ହେବ?

5 / 20

A ଏବଂ B ଉଭୟ 16 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିପାରିବେ | କେତେ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ A କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିପାରିବ, B ଏବଂ A ର ଦକ୍ଷତା ଯଥାକ୍ରମେ 3 : 4 ଅନୁପାତରେ ଅଛି ?

6 / 20

ଯଦି A ର 20% = B ର 30% = C ର 1/6, ତାହେଲେ A ∶ B ∶ C ହେଉଛି

7 / 20

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି 10 ଘଣ୍ଟାରେ 85 କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ। ସେ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି 7 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ସାଇକେଲରେ ଏବଂ 12 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ କାର୍ ଦ୍ଵାରା ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ତେବେ କାର୍ ଦ୍ୱାରା ଅତିକ୍ରମ ଦୂରତା ହେଉଛି ।

8 / 20

ଯଦି a ∶ b = 7 ∶ 9 ଏବଂ b ∶ c = 5 ∶ 7, ତେବେ a ∶ c ର ମୂଲ୍ୟ ଖୋଜ?

9 / 20

2/5 ,3/10  ,4/15  ର ଲସାଗୁ ହେଉଛି

10 / 20

ଜଣେ ଚୋରକୁ ପୋଲିସ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ଧରିଛି। ଚୋରଟି ପୋଲିସଠାରୁ 40 ମିଟର ଆଗରେ ଥିଲା ଏବଂ ଚୋରର ଗତି ଯଥାକ୍ରମେ 10 m / s ଏବଂ 15 m / s ଅଟେ । ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରା କରାଯାଇଥିବା ସମୁଦାୟ ଦୂରତା ଖୋଜ ।

11 / 20

10 ଜଣ ପୁରୁଷ 15 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ କାମ କରନ୍ତି | 7 ପୁରୁଷ ଏବଂ3 ମହିଳା 20 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | କାମ କରିବା ପାଇଁ ଜଣେ ମହିଳା ନେଇଥିବା ଦିନସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ?

12 / 20

ମାରିଆ 26,000 ଟଙ୍କାରେ ଏକ ସ୍କୁଟର କିଣିଥିଲେ । ସେ ଏହାକୁ 10% କ୍ଷତିରେ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ। ସେହି ଟଙ୍କାରେ ସେ ଆଉ ଏକ ସ୍କୁଟର କିଣି 20% ଲାଭରେ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ। ତେବେ ସାମଗ୍ରିକ ଲାଭ/କ୍ଷତି କ'ଣ?

13 / 20

ତିନୋଟି ସଂଖ୍ୟା ଅଛି, ପ୍ରଥମ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱିତୀୟ ର ତିନି ଗୁଣ ଏବଂ ତୃତୀୟ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରଥମର ତିନି-ଚତୁର୍ଥାଂଶ | ଯଦି ତିନୋଟି ସଂଖ୍ୟାର ହାରାହାରି 125, ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି?

14 / 20

A : C ର ବୟସର ଅନୁପାତ = 1 : 2, C : D ର ବୟସର ଅନୁପାତ = 2 : 3 ଏବଂ B : C ର ବୟସର ଅନୁପାତ = 5 : 6 । ଯଦି B ଏବଂ D ର ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର 28 ଅଟେ, ତେବେ A ଏବଂ B ର ହାରାହାରି ବୟସ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରନ୍ତୁ।

15 / 20

ଏକ ସହରର ଜନସଂଖ୍ୟା ବାର୍ଷିକ 5 % ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ବର୍ତ୍ତମାନର ଜନସଂଖ୍ୟା 16000 ହେଲେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ଆଧାରରେ ସହରର ଜନସଂଖ୍ୟା କେତେ ହେବ ?

16 / 20

ସୀମା ଦେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଟିକେଟ୍ ବୃଦ୍ଧି 9: 10 ଅନୁପାତରେ ହୋଇଛି । ଯଦି ମୁଭି ହଲରେ ଟିକେଟର ମୂଲ୍ୟ 180 ଟଙ୍କା ଏବଂ ମୋଟ 2200 ଟିକେଟ୍ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି, ତେବେ ମୁଭି ହଲ୍ ର ମୋଟ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧିର ପରିମାଣ ନିରୂପଣ କର?

17 / 20

25 - [24 - {6 ÷ 3 - (6 - 9 ÷ 3) ÷ 3}] ର ମୂଲ୍ୟ ନିମ୍ନଲିଖିତ ମଧ୍ୟରୁ କେଉଁଟି ସହିତ ସମାନ?

18 / 20

ଜଣେ ଦୁଗ୍ଧବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କର ତିନୋଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କ୍ଷୀର ଥାଏ । ପ୍ରଥମ ପ୍ରକାରରେ 403 ଗ୍ୟାଲନ୍, ଦ୍ଵିତୀୟ ପ୍ରକାରରେ 465 ଗ୍ୟାଲନ୍ ଓ ତୃତୀୟ ପ୍ରକାରର 496 ଗ୍ୟାଲନ୍ ରହିଛି। ସମାନ ଆକାରର ସର୍ବନିମ୍ନ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବୋତଲ ସଂଖ୍ୟା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରନ୍ତୁ ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କ୍ଷୀରକୁ ମିଶ୍ରଣ ନକରି ପୂରଣ କରାଯାଇପାରିବ।

19 / 20

120 ମିଟର ଏବଂ 180 ମିଟର ଦୈର୍ଘ୍ୟର ଦୁଇଟି ଟ୍ରେନ୍ ଯଥାକ୍ରମେ 50 କିଲୋମିଟର/ଘଣ୍ଟା ଏବଂ 40 କିଲୋମିଟର/ଘଣ୍ଟା ବେଗରେ ବିପରୀତ ଦିଗରେ ଚାଲୁଥାନ୍ତି । କେଉଁ ସମୟରେ ସେମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବେ?

20 / 20

ଏକ ଡଙ୍ଗାରେ 10 ଜଣ ଲୋକ ବସିଛନ୍ତି ଯାହାର ହାରାହାରି ଓଜନ 58 କିଲୋଗ୍ରାମ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଡଙ୍ଗାରୁ ଚାଲିଯିବା ହେତୁ ହାରାହାରି ଓଜନ 200 ଗ୍ରାମ ହ୍ରାସ ହୁଏ, ତେବେ ଡଙ୍ଗା ଛାଡିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଓଜନ ଖୋଜ?

Your score is

Leave a Comment